Beskid Niski

Beskid Niski – Najbardziej dzikie i tajemnicze góry w Polsce. Pasmo przez wielu zapomniane lub niedostrzegane na mapach turystycznych Polski.

Beskid Niski – magia tego miejsca zrodziła się w czasach, gdy Beskid Niski został zasiedlony przez koczownicze ludy pasterskie wiele wieków temu. Przez cały ten okres, aż do II wojny światowej, góry te były swoistą enklawą praktycznie  w małym procencie zamieszkałą przez Polaków. Rusini zamieszkujący doliny Beskidu Niskiego nazwani później Łemkami, wytworzyli własną, barwną kulturę, pozostawiając po sobie wiele cennych pamiątek, które często zapomniane, niszczeją do dziś, ukryte w lasach i dolinach nieistniejących wsi.

DSC02314

Nie zawsze jednak tak jest. Wiele ciekawych zabytków, z roku na rok, odzyskuje swój blask, jak choćby drewniane cerkwie, oraz liczne cmentarze wojenne przez lata zapomniane i niszczejące w dzikich ostępach leśnych.

Beskid Niski dla poszukiwaczy tajemnic i miłośników bezdroży

Ogromne połacie Beskidu Niskiego kryją w sobie tragiczną historie oraz stare legendy. Nie najlepszy dojazd, szczególnie we wschodnią część tego pasma, powoduje tym większą ciekawość i pożądanie tego co nieznane. Tak jawi się Beskid Niski wszystkim turystom po raz pierwszy wkraczającym na tutejsze pustkowia.

100_0690333

Spore odległości, słaba komunikacja, wsie ukryte w dolinach, stare chyże łemkowskie oraz mistyczne, świątynie obrządku wschodniego, działają na wyobraźnię i zastanawiają rządnych przygód turystów, czym było i jest miejsce w jakim przyszło się odnaleźć na czas urlopu. Każdy kto posiada dużą wyobraźnię i potrafi czerpać z dobrej przygody wszystko co najlepsze, będzie zafascynowany Łemkowszczyzną – jej kulturą , tradycją , historią i przede wszystkim ludźmi, którzy przez wieki tworzyli piękny obraz łemkowskiego świata.

Beskid Niski – fotografie, relacje z wędrówek, ciekawe miejsca, wspomnienia

Z biegiem czasu, zamierzam opisać wszystkie zakątki tych ekscytujących gór, a także miejscowości, zabytki oraz atrakcje turystyczne. Staram się ukazywać w relacjach z wędrówek niesamowitość i oryginalność Beskidu Niskiego. Służę wszystkim zainteresowanym, radą i poświęceniem w tematach Łemkowszczyzny, przy okazji pogłębiając własną wiedzę i umacniając swoją fascynację tym jedynym w swoim rodzaju miejscem.

Polecam gorąco Beskid Niski, wszystkim ludziom gór, podróżnikom, wagabundom jak i pasjonatom historii, kultury i etnografii.

W dziale „Beskid Niski”, zamieszczone są wszystkie dotychczasowe relacje z wędrówek po tej części Karpat. Zapraszam do czytania, oraz dzielenia się spostrzeżeniami jakie nasuwają się Wam po przeczytanej lekturze. Zapraszam do artykułów Tutaj

Znajdziesz mnie również na Facebooku

Tomasz – Echo Karpat

Share Button

24 komentarze do “Beskid Niski

  1. Marysia

    Cześć
    Dzięki za miłe wprowadzenie. Przyznam, że pierwszy raz słyszę i widzę jak Beskid Niski wygląda na zdjęciach. Jak sam powiedziałeś „Najbardziej dzikie i tajemnicze góry w Polsce”. Myślę, że będę czasami zaglądać, by pooglądać te ciekawe miejsca, na razie zza ekranu monitora 🙂
    Pozdrawiam ciepło

    Odpowiedz
  2. Tomasz Autor wpisu

    Witaj Marysiu
    Mam nadzieję że dzięki tym wpisom, zamienisz wkrótce szklany ekran na real 🙂
    Pozdrawiam serdecznie i zapraszam 🙂

    Odpowiedz
  3. Darek

    Witaj!
    Podkarpacie to cały czas do końca nie odkryty region, mimo ostatnich turystycznych ewolucji. Swego czasu dużo chodziłem po Pogórzu Dynowskim. Brzozów-Humniska, przełom Sanu, Niewistka ze zniszczonymi wsiami po obu stronach rzeki. Teren też warty opisania i eksploracji.
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
    1. Tomasz Autor wpisu

      Witam
      Pogórza są tak samo niesamowite jak Beskid Niski czy Bieszczady a Pogórze Dynowskie naprawdę piękne. Zajrzyj w przyszłości i na Pogórze Przemyskie, nie rozczarujesz się 🙂
      Pozdrawiam serdecznie

      Odpowiedz
  4. dorota

    Teraz, gdy Bieszczady pekaja w szwach od turystow, trzeba szukac wlasnie takich terenow, gdzie jesz
    cze mozna doswiadczyc niezakluconego czaru miejsc z historia. Poczytam z przyjemnoscia te relacje.

    Odpowiedz
    1. Tomasz Autor wpisu

      Witaj
      Jeszcze w Bieszczadach znajdziemy ciche i spokojne miejsca, jednak BN to najdziksze góry w naszym kraju.
      Zapraszam Cię do odwiedzania 🙂

      Odpowiedz
  5. Zyszek Szczyrk

    Lubię takie regiony, Beskid Niski to jak najbardziej region do odwiedzenia. Ponieważ wywodzę się z miasta położonego również w górach – to jestem im bezwzględnie oddany. Super zdjęcia, nie przerażają kogoś z „lekką” nadwagą.

    Odpowiedz
  6. Tomasz Autor wpisu

    Witam
    Zapewne nie przeraża. Beskid Niski można docenić wędrując dolinami. Oczywiście warto wejść na niejedną górkę , jednak puste doliny działają na wyobraźnię
    Pozdrawiam 🙂

    Odpowiedz
  7. Pingback: Wspomnienia z Beskidu Niskiego

  8. Pingback: Wspomnienia z Beskidu Niskiego cz. 2

  9. Pingback: Góry niezwykłe Karpacki las - blog o górach Karpaty

  10. Pingback: Baranie - wędrówka na szczyt

  11. Pingback: Zimowa wyprawa - Karpacki las blogi o tematyce górskiej

  12. Pingback: Z Gładyszowa do Wysowej Karpacki las blog o górach

  13. Pingback: Śladami historii - Karpacki las blog o górach

  14. Pingback: Mój beskidzki świat drewnianych cerkwi - Karpacki las blog o górach

  15. Pingback: Polany Surowiczne - Karpacki las blog o górach

  16. Pingback: Lackowa Karpacki las blog o górach

  17. Pingback: Wyprawa na Jaworzynę Konieczniańską Karpacki las - blog o górach

  18. Pingback: Błądząc w zapomnianym świecie Karpacki las blog o górach

  19. Pingback: Blechnarka i okoliczne cmentarze wojenne - Karpacki las blog o górach

  20. Pingback: W Beskidzie Niskim - Karpacki las blog o górach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.