Beskid Niski – Najbardziej dzikie i tajemnicze góry w Polsce. Pasmo przez wielu zapomniane lub niedostrzegane na mapach turystycznych Polski.
Beskid Niski – magia tego miejsca zrodziła się w czasach, gdy Beskid Niski został zasiedlony przez koczownicze ludy pasterskie wiele wieków temu. Przez cały ten okres, aż do II wojny światowej, góry te były swoistą enklawą praktycznie w małym procencie zamieszkałą przez Polaków. Rusini zamieszkujący doliny Beskidu Niskiego nazwani później Łemkami, wytworzyli własną, barwną kulturę, pozostawiając po sobie wiele cennych pamiątek, które często zapomniane, niszczeją do dziś, ukryte w lasach i dolinach nieistniejących wsi.
Nie zawsze jednak tak jest. Wiele ciekawych zabytków, z roku na rok, odzyskuje swój blask, jak choćby drewniane cerkwie, oraz liczne cmentarze wojenne przez lata zapomniane i niszczejące w dzikich ostępach leśnych.
Beskid Niski dla poszukiwaczy tajemnic i miłośników bezdroży
Ogromne połacie Beskidu Niskiego kryją w sobie tragiczną historie oraz stare legendy. Nie najlepszy dojazd, szczególnie we wschodnią część tego pasma, powoduje tym większą ciekawość i pożądanie tego co nieznane. Tak jawi się Beskid Niski wszystkim turystom po raz pierwszy wkraczającym na tutejsze pustkowia.
Spore odległości, słaba komunikacja, wsie ukryte w dolinach, stare chyże łemkowskie oraz mistyczne, świątynie obrządku wschodniego, działają na wyobraźnię i zastanawiają rządnych przygód turystów, czym było i jest miejsce w jakim przyszło się odnaleźć na czas urlopu. Każdy kto posiada dużą wyobraźnię i potrafi czerpać z dobrej przygody wszystko co najlepsze, będzie zafascynowany Łemkowszczyzną – jej kulturą , tradycją , historią i przede wszystkim ludźmi, którzy przez wieki tworzyli piękny obraz łemkowskiego świata.
Beskid Niski – fotografie, relacje z wędrówek, ciekawe miejsca, wspomnienia
Z biegiem czasu, zamierzam opisać wszystkie zakątki tych ekscytujących gór, a także miejscowości, zabytki oraz atrakcje turystyczne. Staram się ukazywać w relacjach z wędrówek niesamowitość i oryginalność Beskidu Niskiego. Służę wszystkim zainteresowanym, radą i poświęceniem w tematach Łemkowszczyzny, przy okazji pogłębiając własną wiedzę i umacniając swoją fascynację tym jedynym w swoim rodzaju miejscem.
Polecam gorąco Beskid Niski, wszystkim ludziom gór, podróżnikom, wagabundom jak i pasjonatom historii, kultury i etnografii.
W dziale „Beskid Niski”, zamieszczone są wszystkie dotychczasowe relacje z wędrówek po tej części Karpat. Zapraszam do czytania, oraz dzielenia się spostrzeżeniami jakie nasuwają się Wam po przeczytanej lekturze. Zapraszam do artykułów Tutaj
Znajdziesz mnie również na Facebooku
Cześć
Dzięki za miłe wprowadzenie. Przyznam, że pierwszy raz słyszę i widzę jak Beskid Niski wygląda na zdjęciach. Jak sam powiedziałeś „Najbardziej dzikie i tajemnicze góry w Polsce”. Myślę, że będę czasami zaglądać, by pooglądać te ciekawe miejsca, na razie zza ekranu monitora 🙂
Pozdrawiam ciepło
Witaj Marysiu
Mam nadzieję że dzięki tym wpisom, zamienisz wkrótce szklany ekran na real 🙂
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam 🙂
Świetny blog, cudowne zdjęcia. Ludzie powinni inwestować w OZE byłoby więcej takich miejsc.
Pozdrawiam
Norbert
SunAge
Witaj!
Podkarpacie to cały czas do końca nie odkryty region, mimo ostatnich turystycznych ewolucji. Swego czasu dużo chodziłem po Pogórzu Dynowskim. Brzozów-Humniska, przełom Sanu, Niewistka ze zniszczonymi wsiami po obu stronach rzeki. Teren też warty opisania i eksploracji.
Pozdrawiam
Witam
Pogórza są tak samo niesamowite jak Beskid Niski czy Bieszczady a Pogórze Dynowskie naprawdę piękne. Zajrzyj w przyszłości i na Pogórze Przemyskie, nie rozczarujesz się 🙂
Pozdrawiam serdecznie
Teraz, gdy Bieszczady pekaja w szwach od turystow, trzeba szukac wlasnie takich terenow, gdzie jesz
cze mozna doswiadczyc niezakluconego czaru miejsc z historia. Poczytam z przyjemnoscia te relacje.
Witaj
Jeszcze w Bieszczadach znajdziemy ciche i spokojne miejsca, jednak BN to najdziksze góry w naszym kraju.
Zapraszam Cię do odwiedzania 🙂
Lubię takie regiony, Beskid Niski to jak najbardziej region do odwiedzenia. Ponieważ wywodzę się z miasta położonego również w górach – to jestem im bezwzględnie oddany. Super zdjęcia, nie przerażają kogoś z „lekką” nadwagą.
Witam
Zapewne nie przeraża. Beskid Niski można docenić wędrując dolinami. Oczywiście warto wejść na niejedną górkę , jednak puste doliny działają na wyobraźnię
Pozdrawiam 🙂
Pingback: Wspomnienia z Beskidu Niskiego
Pingback: Wspomnienia z Beskidu Niskiego cz. 2
Pingback: Góry niezwykłe Karpacki las - blog o górach Karpaty
Pingback: Baranie - wędrówka na szczyt
Pingback: Zimowa wyprawa - Karpacki las blogi o tematyce górskiej
Pingback: Z Gładyszowa do Wysowej Karpacki las blog o górach
Pingback: Śladami historii - Karpacki las blog o górach
Pingback: Mój beskidzki świat drewnianych cerkwi - Karpacki las blog o górach
Pingback: Polany Surowiczne - Karpacki las blog o górach
Pingback: Lackowa Karpacki las blog o górach
Pingback: Wyprawa na Jaworzynę Konieczniańską Karpacki las - blog o górach
Pingback: Błądząc w zapomnianym świecie Karpacki las blog o górach
Pingback: Blechnarka i okoliczne cmentarze wojenne - Karpacki las blog o górach
Pięknie jest na szlaku. Bardzo ciekawy blog, będę zaglądał.
Pozdrawiam.
Pingback: W Beskidzie Niskim - Karpacki las blog o górach