Beskid Niski

Beskid Niski – Najbardziej dzikie i tajemnicze góry w Polsce. Pasmo przez wielu zapomniane lub niedostrzegane na mapach turystycznych Polski.

Beskid Niski – magia tego miejsca zrodziła się w czasach, gdy Beskid Niski został zasiedlony przez koczownicze ludy pasterskie wiele wieków temu. Przez cały ten okres, aż do II wojny światowej, góry te były swoistą enklawą praktycznie  w małym procencie zamieszkałą przez Polaków. Rusini zamieszkujący doliny Beskidu Niskiego nazwani później Łemkami, wytworzyli własną, barwną kulturę, pozostawiając po sobie wiele cennych pamiątek, które często zapomniane, niszczeją do dziś, ukryte w lasach i dolinach nieistniejących wsi.

DSC02314

Nie zawsze jednak tak jest. Wiele ciekawych zabytków, z roku na rok, odzyskuje swój blask, jak choćby drewniane cerkwie, oraz liczne cmentarze wojenne przez lata zapomniane i niszczejące w dzikich ostępach leśnych.

Beskid Niski dla poszukiwaczy tajemnic i miłośników bezdroży

Ogromne połacie Beskidu Niskiego kryją w sobie tragiczną historie oraz stare legendy. Nie najlepszy dojazd, szczególnie we wschodnią część tego pasma, powoduje tym większą ciekawość i pożądanie tego co nieznane. Tak jawi się Beskid Niski wszystkim turystom po raz pierwszy wkraczającym na tutejsze pustkowia.

100_0690333

Spore odległości, słaba komunikacja, wsie ukryte w dolinach, stare chyże łemkowskie oraz mistyczne, świątynie obrządku wschodniego, działają na wyobraźnię i zastanawiają rządnych przygód turystów, czym było i jest miejsce w jakim przyszło się odnaleźć na czas urlopu. Każdy kto posiada dużą wyobraźnię i potrafi czerpać z dobrej przygody wszystko co najlepsze, będzie zafascynowany Łemkowszczyzną – jej kulturą , tradycją , historią i przede wszystkim ludźmi, którzy przez wieki tworzyli piękny obraz łemkowskiego świata.

Beskid Niski – fotografie, relacje z wędrówek, ciekawe miejsca, wspomnienia

Z biegiem czasu, zamierzam opisać wszystkie zakątki tych ekscytujących gór, a także miejscowości, zabytki oraz atrakcje turystyczne. Staram się ukazywać w relacjach z wędrówek niesamowitość i oryginalność Beskidu Niskiego. Służę wszystkim zainteresowanym, radą i poświęceniem w tematach Łemkowszczyzny, przy okazji pogłębiając własną wiedzę i umacniając swoją fascynację tym jedynym w swoim rodzaju miejscem.

Polecam gorąco Beskid Niski, wszystkim ludziom gór, podróżnikom, wagabundom jak i pasjonatom historii, kultury i etnografii.

W dziale „Beskid Niski”, zamieszczone są wszystkie dotychczasowe relacje z wędrówek po tej części Karpat. Zapraszam do czytania, oraz dzielenia się spostrzeżeniami jakie nasuwają się Wam po przeczytanej lekturze. Zapraszam do artykułów Tutaj

Znajdziesz mnie również na Facebooku

Tomasz – Echo Karpat

Share Button