Przewodniki Oficyny Wydawniczej Rewasz

DSC_0068

Dzisiaj napiszę o zdobywaniu magicznych Karpat przy wsparciu turystycznych przewodników oficyny wydawniczej Rewasz. Osobiście korzystam z tych doskonałych pozycji od dłuższego czasu i z pełną odpowiedzialnością polecić chcę je tutaj każdemu – zarówno doświadczonemu znawcy Karpat jak i nowicjuszowi wybierającemu się po raz pierwszy na górskie szlaki. Oczywiście polecane przeze mnie przewodniki wykraczają znacznie poza interesujące nas ramy, jednak na blogu stricte karpackim skupimy się na pozycjach ściśle powiązanych z tematyką bloga. Patrzę właśnie na półki z książkami i przyglądam się mojej, całkiem sporej kolekcji przewodników. Każdy wart uwagi, każdy zasługuje na polecenie, jednak dziś zaprezentuję trzy: Przewodnik Bieszczady dla prawdziwego turysty autorstwa Pawła Lubońskiego, Przemyśl i Pogórze Przemyskie Stanisława Krycińskiego oraz Ukraińskie Karpaty i Podkarpacie Grzegorza Rąkowskiego. Wybrane pozycje są dla mnie świetnym uzupełnieniem dla posiadanych informacji, jak i wielokrotnie wręcz jedynym wiarygodnym źródłem wiedzy w miejscach o których inne przewodniki milczą. Jeśli Was zaciekawiłem, zapraszam do prezentacji.

Bieszczady. Przewodnik dla prawdziwego turysty

DSC_0106 DSC_0105

To doskonała lektura dla miłośników Bieszczadów Zachodnich znajdujących się w całości po stronie polskiej. Treść zawiera przede wszystkim opis poszczególnych grzbietów górskich oraz przedstawia najciekawsze szlaki turystyczne jakie przynależą do danego pasma. Kolejny ważny rozdział to : ” O Bieszczadach ogólnie ” – przedstawia Bieszczady elementarnie, jakby z grubsza chcąc zainteresować przyszłego turystę tematem. Kolejny – ” Bieszczadzkie tematy ” traktujący wiedzę bieszczadzką bardziej dogłębnie i szczegółowo. Zawiera w sobie ciekawą i nierzadko tragiczną historię Bieszczadów, od czasów gdy góry te zasiedlano przed wiekami, po tragiczne lata wojen światowych i okresu wysiedleń w ramach akcjiWisła „. Istotną częścią przewodnika jest słownik miejscowości bieszczadzkich, zarówno istniejących jak i opuszczonych po wysiedleniach i w praktyce nieistniejących. Całość uzupełniają informacje praktyczne, wstępne informacje o przewodniku, oraz rozprawka o tym dlaczego w Bieszczady ?. Przewodnik zawiera 423 strony posiada sporo fotografii barwnych jak i zdjęć czarno białych. Jest to już XIV edycja tego wydawnictwa. Ujrzała światło dzienne wiosną bieżącego roku.

Przemyśl i Pogórze Przemyskie Przewodnik

DSC_0076 DSC_0077

Kolejna pozycja to wspaniale przedstawione Pogórze Przemyskie. Miejsce historyczne, rzadziej odwiedzane i niezbyt znane dla większości turystów wybierających bardziej komercyjne miejsca w górach. Przewodnik jest doskonałym materiałem dla ludzi pragnących poznać coś nowego – coś czego nie oferują miejsca w których infrastruktura turystyczna stoi na znacznie wyższym poziomie. Obszar Pogórza Przemyskiego zawarty jest tu w pigułce. Autor pisze o miejscach na temat których próżno szukać informacji. Wspomnę tu choćby o Lachawie, Borysławce czy kojarzonym jedynie za sprawą gigantycznego hotelu Arłamowie. Dodatkowo  w dziale: ” Opisy tras turystycznych ” przedstawione jest między innymi miasto Przemyśl leżące u podnóża Karpat oraz historia twierdzy Przemyśl. Również w tym przewodniku znajduje się słownik miejscowości zarówno funkcjonujących jak i nieistniejących za sprawą powojennych wysiedleń. Jest to już trzecia edycja przewodnika. Aktualizacja miała miejsce w 2014 r.

Ukraińskie Karpaty i Podkarpacie część zachodnia oraz część wschodnia

DSC_0107 DSC_0108

Potężne kompendium wiedzy zawarte w dwóch tomach, dotyczy ukraińskich Karpat i tamtejszego Podkarpacia. Przewodnik podzielony na część zachodnią oraz wschodnią nie zawiódł mnie podczas wędrówek w Karpatach Wschodnich i zachwycił od pierwszego przeglądu już w księgarni. Nim jednak odnalazłem to wspaniałe dzieło, czerpałem wcześniej informacje na temat gór Ukrainy przede wszystkim z internetu oraz co jak co ale rewelacyjnego almanachu karpackiego Płaj, nawiasem mówiąc również wydawanego obecnie przez wydawnictwo Rewasz. Wychwalany tu przeze mnie przewodnik, zawiera jednak wiedzę usystematyzowaną oraz łatwiejszą w odbiorze dla niedoświadczonego turysty, pragnącego poznać  Karpaty Wschodnie. Przewodnik zbudowany jest na zasadzie opisywanej powyżej. Zawiera rys historyczny, opis poszczególnych pasm górskich, a także ciekawe zobrazowanie proponowanych tras np. wędrówka na Pikuj czy też opis głównego grzbietu Czarnohory. Również i w tym przewodniku opisane zostały miejscowości – ich krótka historia, zabytki, ciekawe miejsca etc. Osobiście mam wielką nadzieję że powstanie niebawem kolejny tom dotyczący tym razem ukraińskiego Zakarpacia.

Podsumowując

Trzy rewelacyjne przewodniki nie są lekturą na jeden raz. Warto wracać do nich, ilekroć planować będziemy podróż czy to na Pogórze Przemyskie, czy też w Bieszczady i w końcu przede wszystkim w góry Ukrainy o których przecież niewiele napisano w stosunku do Karpat leżących po polskiej stronie. Gorąco polecam pasjonatom, koneserom, oraz przede wszystkim mniej doświadczonym turystom, pragnącym zgłębić fascynujący temat karpackiego świata.

Z górskim pozdrowieniem : Tomasz Gołkowski

Share Button

15 komentarzy do “Przewodniki Oficyny Wydawniczej Rewasz

  1. Marcin

    Szukam właśnie prezentu dla Ojca, który jest ogromnym pasjonatem gór. Myślałem nad jakimś przewodnikiem, ale jak zacząłem przekopywać księgarnie internetowe to powalił mnie ogrom dostępnych pozycji. Czytam Pana bloga od jakiegoś czasu i czuję, że kocha Pan góry tak samo jak mój Tato, więc z chęcią zasugeruję się poleceniem tych przewodników i to je właśnie zakupić.

    Odpowiedz
    1. Tomasz Autor wpisu

      Witam
      Postaram się w przyszłości pokazywać więcej wartych uwagi pozycji dotyczących Karpat. W recenzjach znajdą się po prostu najlepsze. Dodam że przewodników Rewasza przedstawiłem zaledwie kilka, ale poziomem pozostałe na pewno nie odbiegają.
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  2. Krzysztof

    Twoj blog jest naprawdę jednym z najlepszych blogow w Polsce 🙂 Bezapelacyjnie nie mogę stwierdzic inaczej 🙂 posiadasz talent, a posiadanie talentu do pisania nie jest kwestia przypadku, lecz daru, czy przeznaczenia 🙂 Mam więc nadzieje, ze w szybkiej przyszlosci nie zamierzasz zakonczyc swojej przygody z blogowaniem, ponieważ szczrze, Twoje wpisy są najlepsze 🙂

    Odpowiedz
    1. Tomasz Autor wpisu

      Witam
      Zaprzestać blogowania nie zamierzam, wręcz przeciwnie chciałbym rozwijać swą pasję. Czasu nie zawsze mam wystarczająco dużo, przez co niekiedy zwalniam z pracą na blogu. Jednak chwilowe zawirowania nie wpływają negatywnie na moje nastawienie. To musi być wliczone w cały proces 🙂
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  3. Dorota

    Bardzo dobry pomysł z recenzjami przewodników, bo chcąc wybrać najlepszy można się pogubić. Ja na razie zrobiłam zakupy świeżótkich map w wydawnictwie Compass i jestem bardzo zadowolona, a muszę też pomyśleć nad przewodnikami dla poszerzenia wiedzy.

    Odpowiedz
    1. Tomasz Autor wpisu

      Witaj Dorota
      Mapy wydawnictwa Compass polecam jak najbardziej, również przewodnik Rewasza Beskid Niski przewodnik dla prawdziwego turysty szczerze polecam. Nie pisałem o nim teraz, ponieważ czekam na aktualizację tej pozycji. Mam nadzieję że do niej dojdzie któregoś dnia
      Pozdrawiam 🙂

      Odpowiedz
  4. Marcin

    Cześć! 🙂 Rób to co robisz, nie poddawaj się, swietnie piszesz 🙂 Naprawde masz bardzo wielki talent, az Ci go troszke zazdroszcze, jednak o wiele bardziej Cię podziwiam i wspolczuje. Osoba z takim talentem do pisania jak Ty, już dawno powinna stac się jednym z najbardziej popularnych blogerow w naszym kraju 🙂

    Odpowiedz
    1. Tomasz Autor wpisu

      Witam
      Miło to słyszeć bo wiem że praca nie idzie na marne. Oczywiście rad będę jeśli czytelnicy mają ochotę promować mojego bloga w przestrzeni internetowej. Skutkować to będzie jeszcze większą chęcią do pracy jak i nowymi górskimi znajomościami. Zapraszam częściej na bloga 🙂
      Pozdrawiam serdecznie

      Odpowiedz
  5. Klara

    Nigdy nie korzystałam z przewodników, zawsze wcześniej sprawdzałam w internecie wszystko co było mi potrzebne i kilka razy sprawdzałam wszystko.

    Odpowiedz
    1. Tomasz Autor wpisu

      Witam
      Przewodniki które zaprezentowałem zawierają wiedzę wybiegającą w d użej mierze poza to co oferuje internet. Na przykład Połoniny Hryniawskie czy wędrówki po Gorganach. W takich przypadkach internet nie wystarcza. Wędrując w takich miejscach, warto mieć taki przewodnik w plecaku aby się nie zgubić gdyż góry te nie są specjalnie oznakowane szlakami. Każdy jednak robi po swojemu. Owe przewodniki gwarantują nam jednak wysoki poziom szczególnie w momentach gdy w górach dostępu do sieci brak.
      Pozdrawiam serdecznie 🙂

      Odpowiedz
  6. Kamil

    Zakupiłem dzisiaj przewodnik Rewasza po Beskidzie Niskim , najnowsze wydanie z 2015r. Najważniejsza aktualizacja to nowy szlak z Rymanowa na Polany Surowiczne . Napewno niejedna ciekawą trasę zaplanujemy z tym przewodnikiem 🙂 No i będe miał co czytać w te długie jesienne wieczory 🙂

    Pozdrawiam 🙂

    Odpowiedz
    1. Tomasz Autor wpisu

      Właśnie miałem zamiar zrobić recenzje tego przewodnika, z najnowszego wydania. Oczywiście świetny jak i poprzednie. Polecam do tego mapę Compass. Pozycji o Beskidzie Niskim w każdym bądź razie obecnie jest sporo jednak ten przewodnik u mnie zyskuje najwięcej.
      Pozdrawiam 🙂

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.