Pieniny w przekroju

Pieniny – góry niesamowite, jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne. Leżące niemalże pośród Beskidów, wytworzyły swą specyficzną formę, jakże inną od sąsiednich Gorców czy też Beskidu Sądeckiego.

Oddzielone od południa pasmem Magury Spiskiej, a od północy masywem Beskidu Sądeckiego oraz Gorców, dzielą się na trzy części: Pieniny Spiskie między doliną Białki, a przełomem Dunajca pod Niedzicą, Pieniny Właściwe ( Środkowe ) od Niedzicy do przełomu Dunajca między Sromowcami Niżnymi a Szczawnicą, oraz Małe Pieniny leżące pomiędzy Dunajcem na wysokości Szczawnicy a Przełęczą Rozdziela ( 803 m n.p.m. ). Główną rzeką jest wspomniany wcześniej Dunajec. Jego fantastyczny przełom, to jedna z wizytówek Pienin. Pionowe wapienne skały ściskające rzekę z dwóch stron działają na ludzką wyobraźnię, nie tylko gdy oglądamy je z wierzchołków gór, ale przede wszystkim gdy decydujemy się na spływ tratwą do Krościenka lub Szczawnicy.

DSC04540 DSC04619

Podczas spływu wyrasta przed nami najbardziej charakterystyczna góra Pienin – Trzy Korony. Składa się na nią pięć osobnych wierzchołków, z których najwyższa jest Okrąglica ( 982 m n.p.m. ) Od tego momentu zaczyna się najpiękniejszy fragment przełomu.

Zanim jednak wpłyniemy między skały, obróćmy się za siebie. Odkryjemy niepowtarzalny widok na Tatry – znad tafli górskiej rzeki.

DSC04633 DSC04653

Przełom fascynuje, wręcz zachwyca. Tworzy liczne zakola pośród skał sięgających wysokości niemalże 300 m. Uznany za jeden z najpiękniejszych w Europie, liczy około 8 km długości. Dzikie urwiska i lasy okalające wstęgę rzeki, dopełniają czarę tej przedziwnej, bajkowej mikstury.

DSC04356 DSC04358

Przenosimy się w kolejne niesamowite miejsce w obrębie Pienin – kolejną osobliwość, czyli Wąwóz Homole. Wędrówkę w głąb wapiennych skał piętrzących się pionowo z obydwu stron rozpoczynamy w miejscowości Jaworki. Idziemy wąską kamienistą drużką wzdłuż górskiego potoku Kamionka, który tworząc tu liczne kaskady dodaje temu miejscu wspaniałego blasku.

Zielony szlak prowadzi na Polanę pod Wysoką, skąd dalej szlakiem niebieskim można wyjść na najwyższy szczyt Pienin – Wysoką ( 1050 m n.p.m. )

Przy dobrej pogodzie, roztacza się ze szczytu zjawiskowy widok na Tatry. Warto dla tych kilku spojrzeń opuścić wąwóz i wykonać niewielki trud, który zdecydowanie się opłaci.

Niedaleko górnego wyjścia z Wąwozu Homole, znajduje się rozległa polana widokowa, z której roztacza się doskonały widok na Beskid Sądecki a ściślej pasmo Radziejowej.

Jest to doskonałe miejsce na odpoczynek, szczególnie gdy wędrujemy w rodzinnym gronie. Dla ludzi zmęczonych wędrówką, możliwy zjazd kolejką krzesełkową ” Homole ” . Zanim jednak zdecydujemy się na jazdę w dół, siądźmy na chwilę w szałasie ” Bukowinki „ – zjedzmy coś i napijmy się.

DSC04537 DSC04349

Najbardziej znane w Pieninach miejscowości, to Szczawnica oraz Krościenko nad Dunajcem. Świetną alternatywą dla turystów będą wsie : Szlachtowa oraz Jaworki. Proponowane miejscowości są doskonale skomunikowane z krajem i posiadają świetnie zorganizowaną bazę noclegową

Pieniny, to góry zawierające w sobie przepiękne, widokowe szlaki turystyczne, z których najbardziej polecam niebieski. Jednak myślę że gdzie nie wybralibyście się miłośnicy gór, w Pieninach poczujecie niepowtarzalne piękno w każdym miejscu. Nie przedstawiłem tu wszystkiego co naprawdę warto zobaczyć, raczej wszystko to co osobiście pokochałem najbardziej.

Tekst i zdjęcia : Tomasz Gołkowski

Share Button

15 komentarzy do “Pieniny w przekroju

 1. Duśka

  Pieniny zapadły mi w sercu już dawno. Na spływie byłam dwa razy i dodam, że flisacy urozmicają spływ zagadkami i humorem. Wąwóz Homole jest wspaniały i chętnie wybiorę się tam i na Trzy Korony czy Sokolicę jeszcze raz. W okolicy jest co robić. Miłego niedzielnego wieczorku 🙂

  Odpowiedz
  1. Tomasz Autor wpisu

   Witaj
   Piękne góry, ja najbardziej lubię wędrówkę niebieskim szlakiem. Warto również zwiedzić Szczawnicę i poznać jej historię 🙂
   Pozdrawiam Cię 🙂

   Odpowiedz
 2. Hemli

  W Pieninach byłam tylko raz, ale na tyle zapadły mi w pamieć, że tylko czekam, żeby tam wrócić. Bardzo miło się czytało. No i piękne zdjęcia – w szczególności te z przełomu Dunajca 🙂

  Pozdrawiam serdecznie 🙂

  Odpowiedz
  1. Tomasz Autor wpisu

   Witaj
   Niestety w Pieninach bywam rzadko. Pasmo znam dobrze, ale okazji do powrotów nie mam zbyt wiele. Za to pełno pamiątek w postaci zdjęć zostało.
   Pozdrawiam serdecznie 🙂

   Odpowiedz
 3. Maria z Pogórza Przemyskiego

  Zajrzeliśmy na Trzy Korony któregoś lata, oczywiście przejazdem, na powrocie z Dolnego Śląska, ale była taka mgła, że nie było sensu wchodzić na tarasy widokowe, no i kolejek na szlakach też nie było; pozdrawiam serdecznie.

  Odpowiedz
  1. Tomasz Autor wpisu

   Witaj
   Każde góry trochę inaczej odbieram. Akurat w Pieninach mgła mi nie pasuje. Te góry są dla mnie zbyt radosne, jeśli tak to mogę określić. Dlatego prawdopodobnie w Pieninach też odpuściłbym wędrówkę na szczyt podczas brzydkiej pogody. Na Trzech Koronach byłem dwa razy i już się tam nie pcham, za dużo tłumów. Można w tych górach odnaleźć wiele innych ciekawych miejsc, można również szybko przenieść się w Gorce lub Beskid Sądecki, a to wielki plus.
   Pozdrawiam Cię Mario 🙂

   Odpowiedz
 4. jacek przewodnik świętokrzyski

  Szanowni Turyści przeczytałem wszystkie wpisy ładna rzecz ale ja podzielę się ciekawostką o tym nic w artykule o Pieninach nie było. W Pieninach są ruiny maleńkiego zameczku do którego raz w roku w lipcu podąża pielgrzymka z Krościenka na czele z księdzem.U podnóża zameczku jest odprawiana msza a cała ta uroczystośc ma swój specyficzny charakter.Ja byłem na takiej pielgrzymce z mszą w 1966 roku gdy byliśmy na praktyce geodezyjnej i mierzyliśmy całe Krościenko. Mieszkalem w super obecnie eleganckim domu Wiilla Granit.

  Odpowiedz
  1. Tomasz Autor wpisu

   Witam
   Pozwoli Pan że zaznaczę ostatnie zdanie w tym wpisie. „Nie przedstawiłem tu wszystkiego co naprawdę warto zobaczyć, raczej wszystko to co osobiście pokochałem najbardziej ”
   Przykładów pewnie podać mógłby Pan więcej. Warto to rozwinąć 🙂
   Pozdrawiam serdecznie

   Odpowiedz
  2. Brubeck

   Może napisałby pan coś więcej na temat tych ruin? Gdzie można je znaleźć i jak to z tymi pielgrzymkami wygląda obecnie. Od ’66 mogło się w końcu sporo zmienić 🙂
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 5. Turysta

  Bardzo fajne góry i wcale nie wymagające. Najbardziej polecam okrąglice bo podejście jest przepiękne. Problem może pojawić się tylko w deszczowe dni bo wtedy jest dość ciężko bez odpowiedniego przygotowania.

  Odpowiedz
 6. jacek przewodnik świętokrzyski

  Ten zamek to Pieniński Zamek proszę kliknąć w gogle to hasło tam jest jego cała ciekawa historia, Jest jeszcze historia bardzao interesująca o pienińskej pustelni i pustelniku , który był tam do 1949 roku sypiał w trumnie opowiadała mi to moja mama która w 1947-1948 była na górze Zamkowej a po spaleniu pustelni pustelnik wyjechał w poznańskie i tam podobno się ożenił.

  Odpowiedz
  1. Tomasz Autor wpisu

   Dziękujemy Panie Jacku. Osobiście o pustelniku nie słyszałem, ale im więcej karpackich opowieści zasłyszanych tym lepiej. Czekam na Pana kolejny dokument wspominkowy.
   Pozdrawiam serdecznie

   Odpowiedz
 7. Kroczek

  Karpaty urzekają, a Pieniny w szczególności. Niezwykła geologia, flora – choćby sosny na niedostępnym stoku Sokolicy, które przetrwały ponoć sprzed okresu zlodowaceń, a jedna z nich jest prawdziwą celebrytką wśród drzew :D. No i wreszcie przenikanie działalności człowieka i przyrody, które sprawia wrażenie, że jedno bez drugiego istnieć by tam nie mogło. Ta cała magia Pienin sprawia, że moim osobistym zdaniem jest to ewenement na skalę Europejską, a może i nawet światową. Jest się czym chwalić. Fajnie, że trafiłem na tego bloga, będzie to inspiracja do ciągłego odkrywania gór 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.