Twierdza Przemyśl – Odkrywamy Pogórze Przemyskie

DSC02776 DSC02738

Twierdza Przemyśl – podstawowe informacje

Stare, zabytkowe forty wybudowane przez Austriaków, są dziś jedną z największych atrakcji Pogórza Przemyskiego. Położone na obrzeżach miasta Przemyśla, tworzyły potężny pierścień obronny w początkach XX w. Dziś zachowały się już tylko ruiny tej trzeciej co do wielkości największej twierdzy  z czasów I wojny światowej. Warto jednak tu zajrzeć. Pasjonaci, historycy, oraz ludzie z żyłką odkrywania śladów przeszłości, znajdą tu wiele ciekawostek a może i pamiątek ukrytych głęboko w ziemi…

Twierdza Przemyśl – początki powstania fortyfikacji obronnych

DSC02793 DSC02754

Rok 1772 nie był dla Polski szczęśliwy. Drugi rozbiór Polski spowodował utworzenie przez rząd austriacki tak zwanego Królestwa Galicji i Lodomerii. W połowie kolejnego stulecia zaczęło wzrastać napięcie polityczne między zaborcami naszego kraju – Austrią oraz Rosją. Wiedeń zdecydował się na budowę umocnień zapewniających bezpieczeństwo dla kraju jak i dla podbitego terytorium. Początek budowy fortyfikacji, przypadł na rok 1854, jednak dopiero w roku 1878 nastąpił potężny progres przy budowie tej wspaniałej potęgi obronnej.

Twierdza Przemyśl – dlaczego akurat to miasto?

Niepozorny Przemyśl ( w tamtych latach liczący około 10 tyś. mieszkańców ), był ważnym punktem ( łącznikiem ) pomiędzy Wiedniem, Lwowem a Krakowem. Dodatkowo od czasów starożytnych, miasto to było bramą na świat – wiodły tędy szlaki handlowe przez Karpaty, na wschód oraz południe Europy. Gród ten był więc od początku swego istnienia miejscem sporów, walk i sprzecznych interesów, miejscem wielokulturowym i i wieloreligijnym. Dla Wiednia miasto leżące na skrzyżowaniu szlaków, stało się ważnym punktem dla obronności całego kraju. Wkrótce opracowano plan który obejmował nie tylko same fortyfikacje ale również obejmował rozbudowę samego miasta Przemyśla. Wojskowi austriaccy, skierowani do garnizonu przemyskiego, musieli przecież gdzieś zamieszkać wraz ze swymi rodzinami. Wybudowano więc w Przemyślu wiele pięknych kamienic, ulic oraz dano pracę różnym rzemieślnikom, gdyż zapotrzebowanie na wygodne życie było potężne. Obecny wygląd Przemyśla musimy więc zawdzięczać zaborcy. Dodam też że po wojnie miasto nieodwracalnie utraciło wiele pięknych budowli gdyż komuniści niechętnie patrzyli na  odbudowę tego co nie było ich dziełem.

Twierdza Przemyśl – zaczynamy zwiedzanie

Cały pierścień forteczny, postanowiłem podzielić na odcinki. Dzisiaj udałem się do Łuczyc – małej wioski leżącej na wschód od Przemyśla. Znajduje się tu nie najgorzej zachowany Fort nr 3 ulokowany na wzgórzu oferującym dodatkowo widoki na  Przemyśl oraz Pogórze Przemyskie. Na szczyt prowadzi kręta droga leśna po której mozolnie jadę rowerem. Po około kwadransie, dostrzegam w oddali kontury zrujnowanej budowli. Fort usadowił się na dość sporej polanie, otoczonej pierścieniem drzew, między którymi dostrzec można położone w oddali miasto, oraz góry i lasy sąsiedniej Ukrainy.

DSC02756 DSC02778

Przejdę się teraz pośród ruin fortecznych aby zajrzeć do licznych pomieszczeń i zakamarków. .

DSC02770 DSC02772

Wszedłem do środka, budowla wydaje się być solidna. Tutaj akurat liczne zniszczenia nie są efektem toczonych bitew, a raczej powszechnymi rozbiórkami powojennymi.

DSC02766 DSC02767

Zaglądam do licznych umocnień, czas odciska swe piętno w postaci licznych mchów, zarośli i popękanych murów. Czuć wilgoć w ponurych tunelach…

DSC02773 DSC02759

Posępny klimat zachęca do zadumy… Jak wyglądało codzienne życie żołnierzy oczekujących przeciwnika? Dziś możemy sobie jedynie wyobrazić tamte czasy spacerując ścieżką wijącą się pośród licznych umocnień. Fort zniszczony jest  w 70%. Głównym jego zadaniem była ochrona drogi, oraz linii kolejowej łączącej Przemyśl z Chyrowem. Zbudowany końcem XIX w. był do czasów rozpoczęcia wojny gruntownie zmodernizowany.  Dziś mimo zniszczeń jest starannie zadbany i odkrzaczony.

DSC02762 DSC02763

Widok ogólny na fort. Zwiedzających póki co nie ma wielu. Cała Twierdza Przemyśl mimo że jest wspaniałym zabytkiem, nie została dotychczas odpowiednio zaoferowana turystom. Namawiam każdego kto dotrze w ten tajemniczy region naszego kraju, aby odwiedził Łuczyce. Prowadzi tutaj południowy odcinek Czarnego Szlaku Fortecznego.

Tekst i zdjęcia : Tomasz Gołkowski

Share Button

Tomasz

Tomasz, autor bloga, pochodzący z Podkarpacia miłośnik gór oraz dzikiej przyrody. Naładowany pozytywną energią, trochę szalony, niepokorny globtroter. Interesuje się historią, kulturą i etnografią Karpat. Zwolennik każdej formy turystyki i czynnego wypoczynku, promotor miasta Przemyśl jak i całego Pogórza Przemyskiego. Zaprasza do odwiedzenia swojego bloga, debaty oraz współpracy. Zachęca również do wspólnych organizacji wypraw górskich i wzajemnego dzielenia się wiedzą na tematy związane z turystyką. Pozdrowienia dla wszystkich ludzi gór a także odwiedzających mojego bloga :)

Może Ci się również spodoba

12 komentarzy

 1. Duśka pisze:

  Witaj,
  można by rzec, że Polska fortami stoi 🙂 Szkoda, że część z nich jest niezagospodarowana. Czekam na dalsze odcinki. Pozdrawiam serdecznie 🙂
  Duśka ostatnio opublikował…Zakopane – 45 Międzynarodowy Festiwal Ziem GórskichMy Profile

 2. Cinnamon Girl pisze:

  Tym oto sposobem namówiłeś mnie do powrotu do Przemyśla. Najszybciej w czerwcu. 🙂 Dzięki za inspirację.
  Cinnamon Girl ostatnio opublikował…Alpy dla mniej zdeterminowanych.My Profile

 3. Ola pisze:

  Pamiętam, że duże wrażenie zrobiła na mnie twierdza w Osowcu. Szkoda, że większość z tych arcyciekawych miejsc niszczeje. Świetny artykuł i zdjęcia.
  Pozdrawiam 🙂

 4. Tomasz pisze:

  Witaj Olu
  Postaram się z czasem więcej o tym napisać
  Pozdrawiam serdecznie 🙂
  Tomasz ostatnio opublikował…Twierdza Przemyśl – Odkrywamy Pogórze PrzemyskieMy Profile

 5. Maria z Pogórza Przemyskiego pisze:

  Znam fort w Siedliskach, ale nie jestem fascynatką takich ponurych budowli, mam stracha przed wejściem w te ciemne dziury, wolę popatrzeć z daleka; ale czytać o tamtych czasach uwielbiam; pozdrawiam.

 6. piszczel pisze:

  siema, a ja to osobiście wole sam takie miejsca odwiedzać i moim zdaniem lepiej że nie są (zagospodarowane) właśnie to jest ich cały urok. na razie sam zwiedziłem dużą część twierdzy, mam gdzieś zdjęcia poszukam , jak znajdę to się pochwale .

 7. Amnesja pisze:

  Byłem w Twierdzy Przemyśl ponad 15 lat temu. Widzę, że zaczyna się o nią dbać. Niegdyś były same chaszcze z wydeptanymi przez twardych turystów ścieżkami.
  Amnesja ostatnio opublikował…Wrocławski Park SzczytnickiMy Profile

 8. Inia pisze:

  Polecam odwiedzić Fort VII 1/2 Tarnawce w Ostrowie . My byliśmy większą grupą. Doskonała lekcja historii , świetna zabawa przygotowana przez gospodarzy i super przygotowany turystycznie obiekt. Można powiedzieć wizytówka Fortów Twierdzy Przemyśl.

  • Tomasz pisze:

   Przepraszam że dopiero teraz odpisuję ( czasem niechcący nie zauważę komentarza ). Oczywiście muszę się zgodzić i ze swej strony również polecam bardzo forty w Siedliskach oraz w Bolestraszycach i w wielu innych miejscowościach.
   Pozdrawiam serdecznie
   Tomasz ostatnio opublikował…Skansen w SanokuMy Profile

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.