Sztuka przetrwania w górach cz. 1

100_0358

Sztuka przetrwania w górach – cz. 1 – Orientacja w terenie według środków naturalnych

Witam na pierwszej lekcji terenoznawstwa i sztuki przetrwania w górach. Pragnę dzisiaj podzielić się z Tobą wiedzą o tym jak powinniśmy postępować w różnych sytuacjach podczas wędrówki w górach. Przedstawię Ci kilka sposobów, dzięki którym łatwiej będzie Ci nie zgubić się na szlaku, odnaleźć właściwą drogę, a może też unikniesz tragicznych w skutkach sytuacji.

Czym jest sztuka przetrwania?

Sztuką przetrwania ( ang. survival ) nazywamy umiejętność przetrwania w nierzadko ciężkich warunkach terenowych oraz klimatycznych. Umiejętność praktycznego radzenia sobie w sytuacjach ciężkich doskonale musi współpracować z odpowiednią mentalnością psychologiczną. Elementy survivalu które chciałbym Ci przedstawić, niekoniecznie muszą kojarzyć się z popularnymi filmami rodem z Discovery. Chodzi nam o to, aby umieć zachować się w górach, nawet tych najniższych, które może nie są tak groźne jak najbardziej niebezpieczne dżungle świata, ale niejednokrotnie przecież, możemy usłyszeć o zabłądzeniu w górach, odmrożeniach, panicznym strachu, jak również czasem i niestety, o śmierci.

Elementy sztuki przetrwania w górach :

Mamy kilka sposobów na łatwiejsze poruszanie się i orientowanie w terenie. Przedstawię je po kolei i omówię aby stały się dla Ciebie nieodzownym elementem odpowiedniego poruszania się w terenie.

Orientację w terenie, możemy utrzymać dzięki słońcu. W naszej strefie czasowej słońce znajduje się    w zenicie o godzinie 12 –tej. Za pomocą słońca można również ustalić wschód oraz zachód . W lutym , marcu, kwietniu, sierpniu oraz październiku, słońce na wschodzie, pojawia się o 6 –tej rano, na południu oczywiście o 12-tej, a na zachodzie o 18-tej. W maju czerwcu oraz lipcu, na wschodzie o 7 – mej rano na południu o 12-tej a na zachodzie o 17-tej. Listopad, grudzień i styczeń, to miesiące  w których możemy ustalić jedynie położenie słońca na południu- jak zawsze o 12-tej.

Następnym sposobem utrzymania orientacji w terenie jest lokalizacja gwiazdy polarnej na niebie. Oczywiście sposób ten funkcjonuje jedynie podczas bezchmurnej nocy, jednakże należy włączyć go zawsze przy rozważaniu opcji w zależności od tego w jakiej sytuacji się znaleźliśmy. Gwiazda Polarna wskazuje kierunek północny, znajduje się w odległości pięciu długości rozstawu tylnego boku Wielkiego Wozu.

Nocą możemy również przemieszczać się pod osłoną księżyca. W pierwszej kwadrze, księżyc znajduje się na południu ok. godz. 18 – tej; na zachodzie ok. godz. 24 – tej. Gdy księżyc ukazuje się w fazie pełni, to ok. godz. 18 – tej jest na wschodzie. Na południu natomiast, ok. godz. 24 – tej. Kierunek zachodni, wskaże nam ok. godz. 6 – tej. W czwartej kwadrze ok. godz. 24 – tej pojawi się na wschodzie, ok. godz. 6 – tej będzie na południu.

Bardzo ważnym i ciekawym sposobem ustalania kierunku, jest odnajdywanie i umiejętne czytanie przedmiotów w terenie.  Mech porastający kamienie i pnie pojedynczych drzew, doskonale pokaże nam kierunek północny. Gdy natkniemy się w lesie na mrowiska, zwykle będą one umiejscowione od południowej strony, także drzewa stojące samotnie, będą miały silniej rozwinięte gałęzie jak i samą koronę od południowej strony. Warto obserwować ścięte pnie drzew. Ich słoje od strony północnej będą bardziej ściśnięte do siebie, a od strony południowej rozszerzone. Owoce takie jak Jagody, zawsze szybciej dojrzeją od strony południowej. Gdy odbywamy nasza wędrówkę zimą, można zwrócić uwagę na śnieg topniejący szybciej na południowych stokach gór. Po stronie północnej zawsze utrzyma się dłużej.

DSC02432

Na zdjęciu widać, jak mech porastający pień drzewa, doskonale pokrywa się zestrzałeczką na kompasie wskazującą północ.

Ta krótka lekcja to tylko początek wielu możliwości radzenia sobie w terenie górskim i nie tylko. Następnym razem pokażę Ci, jak dotrzeć do celu za pomocą szlaków turystycznych , których obraz i znaczenie postaram się przedstawić jak najlepiej.

Z górskim pozdrowieniem

Tomasz

Share Button

4 komentarze do “Sztuka przetrwania w górach cz. 1

  1. aga

    Bardzo dobrze ze ktoś podjął ten temat. Niby oczywista oczywistość dla wędrujących w góry ale wielu rzeczy się nie pamięta, wiele rzeczy wie się pobieżnie dobrze będzie czytać i się uczyć, przypominać itd. Pozdrawiam serdecznie. 🙂

    Odpowiedz
  2. Nelly

    Kiedyś byłam harcerką i chodziłam po lasach obserwując mrowiska, pnie drzew, patrząc w słońce. Dziś jestem dorosłą kobietą, tak wiele umknęło mi z tamtej harcerskiej przygody i o to Ktoś przypomina tamte sprawy. Dziękuje Tomasz, naprawdę dziękuję i tak dalej!!
    Otwartych szlaków przed sobą !! Nel

    Odpowiedz
    1. Tomasz Autor wpisu

      Jest wiele tematów które warto poruszyć odnośnie zachowania się w górach. Mam nadzieję że tego typu wpisy, okażą się czasem w przydatne 🙂
      Pozdrawiam serdecznie

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.